Problem rozchodzenia się dźwięku w przestrzeni kosmicznej należy do fizycznej klasyki gatunku, tak samo jak film "Obcy" do klasyki kina science fiction. Każde dziecko przecież wie, że w próżni fala dźwiękowa się nie rozchodzi... na pewno? A czy ktoś to sprawdził?
Niedawno łamaliśmy spaghetti szukając w tym szaleństwie przynajmniej odrobiny fizyki. Na kuchennej półce czeka na nas jednak jeszcze jeden włoski makaron - lasagne. Czy łamie się on tak samo jak spaghetti?
Długonoga kobieta w szpilkach przyciąga uwagę każdego. Zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a nawet fizyków. Ale co to ma wspólnego z ciśnieniem? I wcale nie chodzi tu o ciśnienie tętnicze...
Jesienne niebo pokryte chmurami wcale nie musi ograniczać "romantycznych" widoków. Może i nie zobaczymy gwiazd, ale czy zwróciliście uwagę, że nie tylko one zachęcająco do nas mrugają...
Tym razem proponujemy zagłębić się w problem łamania suchego spaghetti. Dlaczego niechętnie łamie się ono na dwa kawałki? Jaka fizyka za tym stoi? Jakie pytania wciąż czekają na odpowiedź? Zachęcamy do zrobienia własnych domowych doświadczeń.
Nic nie dzwoni (jak budzik), nic nie piszczy (jak mikrofalówka), nikt nie krzyczy (jak mama), a jednak nawet bez gwizdka wiesz, że woda w czajniku jest już gotowa.
Czy na kubku z kawą można zagrać? Oczywiście, że można. Jest to nawet prostsze niż myślicie. Zachęcamy do zrobienia prostego, ale niesamowicie intrygującego eksperymentu kawiarniano-kuchennego.