Jesteś tutaj

Chmury Kelvina-Helmholtza

Jeden z naszych facebookowych fanów, Michał Krupa, przysłał nam ostatnio zdjęcie ciekawych chmur, zrobione wieczorem w połowie maja w Ostrowie Wielkopolskim. Owo zdjęcie zostało opatrzone lapidarnym komentarzem: „Chmury wyglądają nietypowo, może warto coś o nich napisać?”

Otóż jak najbardziej warto. Chmurki te zwą się chmurami Kelvina-Helmholtza, występują stosunkowo rzadko, a za ich nietypowym kształtem czai się kawałek interesującej fizyki. Ich fantazyjne esy-floresy najlepiej prezentują się jednak nie wieczorem, ale w promieniach słońca, tak jak na przykład zdjęciu poniżej.

Aby chmury Kelvina-Helmholtza powstały, potrzebne są dwie warstwy powietrza o różnej gęstości, czyli cieplejsza i chłodniejsza. Co więcej muszą się one poruszać tak, aby górna płynęła z inną szybkością niż dolna. W takich warunkach na ich granicy spontanicznie tworzą charakterystyczne zawirowania, co doskonale pokazuje numeryczna symulacja:

Jeżeli w okolicy tych zawirowań znajdzie się trochę skroplonej pary wodnej, powstanie tam „pofalowana” chmura, dla której odległość wirów („garbów”) zależna jest od różnicy prędkości i gęstości sąsiadujących ze sobą warstw powietrza. Powstawanie chmur Kelvina-Helmholtza jest dla pilotów ważnym wskaźnikiem niestabilności w atmosferze, będących sygnałem możliwości wystąpienia turbulencji.

Co ciekawe, zjawisko powstawania spontanicznych zawirowań na granicy dwóch płynów jest dosyć powszechne i zostało zaobserwowane również dla warstw gazów na Jowiszu i Saturnie, jak również głęboko w oceanach, gdzie na granicy prądów morskich spotykają się wody o różnym zasoleniu.

Na koniec pozostaje nam życzyć wszystkim fiztaszkożercom wielu spektakularnych obserwacji chmur Kelvina-Helmholtza. Warto czasem zadrzeć głowę nieco do góry.

Więcej do poczytania:

  • Obrazek użytkownika krupinski
    O autorze:

    Michał Krupiński

    Redaktor naczelny fiztaszki.pl, kierownik Fiztasz Research Center
    Fiztaszkowiec doświadczalny. Na co dzień nanosi cienkie warstwy metali na wszystko co popadnie. Po godzinach pasjami oddaje się eksperymentom kawiarniano-kuchennym.