Jesteś tutaj

Czy na Księżycu jest woda?

Czy na Księżycu jest woda? Okazuje się, że tak!

Ale jak to jest możliwe? Przecież Księżyc ma za słabą grawitacje żeby utrzymać atmosferę, a jego powierzchnia nagrzewa się od Słońca do 123 stopni Celsjusza, co powoduje, że każda kałuża wody wyparuje z powierzchni Księżyca a cząsteczki pary wodnej ulecą w przestrzeń kosmiczną. Dodatkowo, Księżyc nie posiada własnego pola magnetycznego, co sprawia, że wiatr słoneczny może również "zdmuchiwać" cząsteczki wody z Księżyca. Więc, jak woda może przetrwać na Księżycu? Otóż, okazuje się, że są miejsca na Księżycu gdzie istnieją odpowiednie warunki do tego żeby woda, mimo ogólnie niesprzyjających warunków, mogła się uchować na nim. Te miejsca to kratery blisko biegunów Księżyca. Te które są wystarczająco głębokie, pozostają przez cały czas w cieniu, co sprawia, że temperatura w nich nie jest wystarczająca wysoka aby woda z nich wyparowała. Na dobrą sprawę, te kratery to jedne z najzimniejszych miejsc w całym Układzie Słonecznym (-249oC) - zimniejsze niż powierzchnia Plutona.

W 2009 roku naukowcy wystrzelili w jeden z takich kraterów rakietę, której impakt spowodował wyrzucenie materii Księżycowej z jego powierzchni, dzięki czemu można była ją przeanalizować w świetle Słońca. Dosłownie w świetle, ponieważ dzięki promieniowaniu ze Słońca, naukowcy mogli "zobaczyć" widmo wyrzuconego pyłu, a w nim wyraźnie widoczne linie emisyjne cząsteczek wody. Oszacowano, że 5.6% wyrzuconej materii to woda.

No tak, ale teraz rodzi się pytanie: skąd w ogóle znalazła się woda w tych kraterach?

Zachęcam do obejrzenia świetnego videofiztaszka od #veritasium na ten temat. Dowiecie się z niego skąd mogła się wziąć woda w non-stop zacienionych kraterach Księżyca. Ale zanim go obejrzycie, zachęcam najpierw do samodzielnego pomyślenia, skąd mogła się w nich woda znaleźć :)

  • Obrazek użytkownika Tomasz Kazimierczak
    O autorze:

    Tomasz Kazimierczak

    Redaktor działu astro
    Astro-fiztaszkowiec kosmiczny. Już od dziecka wykazywał zainteresowanie do zgłębiania natury Wszechświata. Ta wrodzona ciekawość pchnęła go na studia astronomiczne oraz spowodowała, że kosmologia stała się jego podstawową dziedziną badań. Jednak nie oznacza to, że jego fiztaszki będą związane tylko z tą dziedziną astronomii.