Jesteś tutaj
Rozmaitości
Fiztaszki tak zwane różne, które nie bardzo przystają do innej kategorii. Luźne przemyślenia, obserwacje, ciekawostki.
Burza w zwolnionym tempie - piorunujące wrażenia!
Dlaczego widzimy Księżyc tylko z jednej strony?
Czy wiedzieliście o tym, że Księżyc pokazuje nam się tylko z jednej strony? A czy zastanawialiście się dlaczego tak się dzieje?
Polecamy VideoFiztaszka autorstwa twórcy cyklu "MinutePhysics", tym razem przedstawiony w innym jego cyklu o zagadnienach związanych z ziemią - MinuteEarth - ale problem jest jak najbardziej fizyczny (film po angielsku).
Dlaczego ptaka nie razi prąd?
Pędzące cząstki
Tym razem Fiztaszki wraz z programem ADAMED SmartUp podpowiadają jak przyspieszać cząstki elementarne i do czego to się może przydać. Myślisz, że przyspieszanie najmniejszych cegiełek materii to tylko domena CERN-u? Grubo się mylisz! Na pewno nie raz miałeś do czynienia z akceleratorem, tylko po prostu nie byłeś tego świadomy!
(Pół)totalny wir toroidalny
W piękną, słoneczną pogodę basen może przydać się nie tylko do pływania, ale również do eksperymentów fizycznych. Powyższy wideofiztaszek przedstawia jedno z najciekawszych doświadczeń, jakie można wykonać dysponując basenem pełnym czystej i spokojnej wody. Do szczęścia będą nam jeszcze potrzebne okrągły talerz oraz słoneczna i bezwietrzna pogoda. Eksperyment jest prosty, a zarazem niesamowity!
Oswajamy promieniotwórczość
Krople wody uderzające w piasek tworzą kratery niczym asteroidy
Falujące wahadła, czyli nauka fizyki kulami do kręgli!
Co zrobić z szesnastoma zbędnymi kulami do kręgli? Może ogromną kołyskę Newtona? Nuda... A gdyby tak, powiesić kule obok siebie na różnej długości niciach, tworząc wahadła o różnym okresie drgań? Jeśli długości dobierzemy w odpowiednich proporcjach, mamy szansę na stworzenie falujących wahadeł, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieco magiczne.
Fizyk(a) na fali
Wizja plaż dla surferów, którą możemy wywieść z serialu z Davidem Hasselhoffem, to wielkie fale i smukłe dziewczęta. Ile w tym prawdy? Jeśli chodzi o średni obwód talii obywateli USA to jest to raczej sporo więcej niż 60cm. A fale? Cóż, na te naprawdę duże zwykle trzeba czekać co najmniej tyle, co na pojawienie się smukłej dziewczyny. Dlaczego? Bo reszta dziewczyn je za dużo frytek, to jasne. A fale? Dlaczego i jak długo surferzy czekają na tę odpowiednio dużą?
Przełom w najdłuższym eksperymencie świata!
W najdłuższym, bo trwającym nieprzerwanie od 1927 roku, eksperymencie nastapił przełom. W tym miesiącu spadła 9 kropla paku. Eksperyment jest transmitowany na żywo, ale nie podejrzewam nikogo o śledzenie jego przebiegu. Na szczęscie z okazji przełomu Uniwersytet w Queensland przygotował timelapse z ostatnich 2 lat z opadania 9 kropli.
O szczegółach tego niezwykłego doświadczenia pisał Maciej Jasiński w fiztaszku pod tytułem Najdłuższy eksperyment na świecie.
Elektryczna mgła może zniszczyć samolot?
Jest 24 czerwca 1982r. Samolot linii British Airways lecący z Londynu do Auckland w Nowej Zelandii nie dociera do portu docelowego. W czasie lotu załoga zgłasza problemy z wszystkimi czterema silnikami swojego Boeinga i decyduje się lądować w Dżakarcie, jednocześnie meldując, że widoczność utrudnia dziwna „elektryczna mgła”. Co było jej przyczyną? Co tak naprawdę widzieli piloci? Czy fizyka potrafi wyjaśnić to dziwne zjawisko?
Piwny wytrysk kawitacyjny
Piwiarnia Naukowa 2: Jak oderwać dno butelki jednym uderzeniem wykorzystując kawitację?
Druga część Piwiarni Naukowej prezentowanej w przerwach między prezentacjami na Szortach Naukowych.
Pełny opis tego, dlaczego uderzone piwo wybucha, a od butelki z "frugiem" odpada denko znajdziecie w fiztaszku: Piwny wytrysk kawitacyjny
Piwiarnia Naukowa 1: Dlaczego piwo uderzone butelką o butelkę pieni się i eksploduje?
Pierwsza część Piwiarni Naukowej prezentowanej w przerwach między prezentacjami na Szortach Naukowych.
Pełny opis tego, dlaczego uderzone piwo wybucha, a od butelki z "frugiem" odpada denko znajdziecie w fiztaszku: Piwny wytrysk kawitacyjny
Zobacz ciag dalszy: Piwiarnia Naukowa 2: Jak oderwać dno butelki jednym uderzeniem wykorzystując kawitację?
Prześwietlamy Boga Ojca
W kościołach można znaleźć wiele rzeczy-chwilę spokoju i ciszy, ciekawy przykład sztuki sakralnej, złotówkę zagubioną między ławkami, a czasami nawet odpowiedź na męczące nas pytania. Okazuje się jednak, że fizyk może znaleźć wśród wysokich kościelnych naw, zapachu kadzidła i kolorowych witraży również trochę fizyki...
Witkacy tworzący „pod wpływem”... astronomii
Co takiego ma w sobie rozgwieżdżone, nocne niebo, że intryguje ludzi od dawien dawna? Pisaliśmy już o Wojciechu Fangorze i jego astronomicznej pasji, okazuje się jednak, że artystów o podobnych zainteresowaniach jest więcej. Tym razem słów kilka o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu „Witkacym”, kojarzonym najczęściej z masową produkcją portretów i tworzeniem „pod wpływem”.