Jesteś tutaj

Krople wody uderzające w piasek tworzą kratery niczym asteroidy

Jeśli zastanawialiście się jak może wyglądać uderzenie asteroidy w zwolnionym tempie, mamy dla was niesamowity filmik.

Nagrania pokazują uderzenie kropel wody w piaszczystą powierzchnię, złożoną z małych kulek szklanych o średnicy 90 μm. Podobne zjawisko możemy obserwować podczas deszczu na plaży lub w ogrodzie. Ujęcia szybką kamerą ujawniają dynamikę zjawiska dla różnych prędkości kropel. Informacje uzyskane w ten sposób pozwalają stworzyć prosty model opisujący mechanizm formowania się śladów kropel na piasku. Co ciekawe, okazuje się, że po uderzeniu kropel wody w piasek tworzą się kratery podobne do tych obserwowanych po upadkach asteroid.

Nagranie zdobyło w tym roku nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego:  Physics Fluid Motion Award, zostało udostępnione w kanele YouTube APS 25 listopada. Znajdziecie tam więcej ciekawych filmików i krótkich wykładów dotyczących dynamiki płynów. Polecamy!

  • Obrazek użytkownika piotrowski
    O autorze:

    Marcin Piotrowski

    Wydawca portalu fiztaszki.pl, webmaster, redaktor działu fresh science.
    Fiztaszki popija zawsze yerba mate. Mimo tego, że w pracy w laboratorium ma do czynienia z ekstremalnie niskimi temperaturami, nie przepada za terrere. Oprócz kuchennego eksperymentowania, zajmuje się fiztaszkowym webmasteringiem. Aktualnie bada czy fiztaszkowa fizyka działa tak samo w Australii.