Jesteś tutaj

FIZTASZKUJ Z NAMI

Co to są fiztaszki? 

Fizyka prosta, codzienna, a niebanalna. Opisana w przystępny sposób. Z obrazkami. Bez wzorków (no, prawie...).

Fiztaszki, czyli fizyczne przekąski, to codzienna porcja świeżych, inspirujących problemów fizycznych dla każdego! Innymi słowy to miejsce, gdzie  znajdziecie krótkie teksty o tematyce fizycznej, napisane w sposób lekki i przystępny.

Fiztaszkowy cel to oswajanie z fizyką, zachęcanie do zauważania jej wokół nas i inspirowanie do zadawania pytań. Nie myślcie jednak, że odpowiedzi szukamy w międzynarodowych laboratoriach lub za pomocą kosztownych przyrządów. Uważamy, że fizykę z powodzeniem można uprawiać podczas gotowania obiadu lub na wieczornym spacerze. Do własnych poszukiwań staramy się sprowokować również Was - Czytelników! 

 

Fiztaszkuj z nami! 

Fiztaszki są w założeniu projektem otwartym. Jeżeli spotkałeś się z intrygującym problemem fizycznym, chciałbyś podzielić się swoimi przemyśleniami lub natknąłeś się na coś ciekawego, napisz swojego fiztaszka i dołącz do nas! Nie jesteś fizykiem? Zupełnie się tym nie martw. Uważamy, że nie tylko fizycy mogą z powodzeniem zajmować się nauką. Zależy nam na zgromadzeniu na stronie jak najróżnorodniejszych inspiracji fizycznych i około fizycznych. Chcemy tworzyć nieformalną grupę pasjonatów piszących o fizyce w sposób nieszablonowy i zrozumiały dla każdego. Jeżeli uważasz, że potrafiłbyś wytłumaczyć swojej babci teorię względności lub najnowsze wyniki badań, to jesteś osobą, której właśnie szukamy. 

Stworzenie krótkiej przekąski fizycznej naprawdę nie zajmuje dużo czasu.

Dobry fiztaszek to według nas taki, który: 

  • jest krótki (300 - 400 słów) 
  • ma związek z fizyką
  • przedstawia ciekawy problem nie podając jego pełnego rozwiązania 
  • jest zrozumiały dla niespecjalistów 
  • inspiruje 
  • zadaje pytania 

Jeżeli już napisałeś jakiś tekst, wyślij go nam przez zakładkę kontakt. Możesz liczyć na pomoc redakcyjną i edytorską. Mile widziane są fiztaszki nadziewane ilustracjami, zdjęciami, filmami i linkami do materiałów rozwijających dane zagadnienie. 

Jeżeli masz w głowie jakieś pytania lub pomysły, które nie wiesz jak rozwinąć, również do nas napisz! Razem spróbujemy rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.