Jesteś tutaj

Fizyka w kinie - podróż w czasie

W kinie podróże w czasie zdarzają się dość często. Siadamy w fotelu, światło przygasa, wciągamy się w interesującą fabułę i po 2 godzinach oglądania wydaje nam się, że minęło dopiero 5 minut. Czasem zdarza się podróż w przeciwną stronę. Zerkamy na zegarek pewni tego, że zaraz wyjdziemy z kina i skończy się nasze utrapienie, a okazuje się, że wskazówki dopiero ledwo co drgnęły. W takim przypadku filmu raczej nie polecimy znajomym. Niedawno odbyłem jak najbardziej godną polecenia kinową podróż w czasie. Zapraszam na przygodę z filmem "Looper - Pętla czasu".

Cofanie się w czasie, czy to możliwe?

Zanim jednak zdradzę więcej szczegółów na temat filmu zastanówmy się, czy z naukowego punktu widzenia, podróże w czasie są możliwe? Ja jeszcze nigdy nie podróżowałem w czasie, ale jedno doświadczenie to za mało, aby wyciągać wnioski. Czy ta sztuka komukolwiek już się udała? Czy uda się w przyszłości? Stephen Hawking w jednej ze swoich książek, opierając się na turystycznym argumencie, udowodnił że cofanie się w czasie nigdy nie będzie możliwe. Otóż gdyby kiedykolwiek skonstruowano wehikuły do cofania się w czasie, już dziś obserwowalibyśmy zalew turystów chcących obejrzeć przeszłość. Cofanie się w czasie prowadzi nie tylko do problemów w sektorze turystycznym, ale także do całkiem skomplikowanych, zapętlających się paradoksów.

Filmowa podróż

Wyobraź sobie, że cofasz się w czasie, powiedzmy o rok. Na swojej drodze spotykasz samego siebie i niechcący wpychasz swoje młodsze wcielenie pod nadjeżdżający autobus. Oznacza, to że zginąłeś rok przed podróżą w czasie i tragicznym w skutkach spotkaniem. Kto w takim razie Cię zabił? Żeby móc się zabić, musiałeś przeżyć... Z takim właśnie paradoksem spotykamy się w ostatniej produkcji Riana Johnsona, gdzie w rolę jednej osoby wcielają się jednocześnie Bruce Willis i Joseph Gordon-Levitt. Próbkę tego, jak im to wychodzi możemy zobaczyć w oficjalnym zwiastunie filmu:

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o czasie, przeczytać dlaczego możliwe są podróże w przyszłość, a nie w przeszłość, sprawdź co ma o tym do powiedzenia Stephen Hawking: po angielsku w Dailymail i po polsku w Gazecie Wyborczej. Dowiesz się, między innymi, w jaki sposób na strumień czasu wpływa grawitacja i prędkość z jaką się poruszamy.

  • Obrazek użytkownika jasiński
    O autorze:

    Maciej Jasiński

    Redaktor Fresh Science
    Fiztaszki układa za kierownicą UAZa lub w pociągu Jan Matejko relacji Gdańsk Główny - Warszawa Wschodnia. Pija dużo coca coli, śpi mało, mówi szybko.