Jesteś tutaj

Słup słoneczny

 • Słońce
  Słup słoneczny

Jeden z naszych facebookowych fanów, Sławek Kubiś, podesłał nam ostatnio zdjęcia zrobione pewnego mroźnego, grudniowego poranka tuż po wschodzie Słońca w okolicach Alwernii. Zdjęcia owe zostały opatrzone dwoma prostymi i treściwymi pytaniami: co to za dziwna smuga światła nad Słońcem? i skąd się ona bierze?

Otóż na początku gratulujemy szczęścia i spostrzegawczości, bo zaobserwowane zjawisko optyczne należy raczej do rzadkich. Zwie się ono słupem słonecznym i powstaje, gdy spełnione są dwa warunki. Po pierwsze Słońce musi znajdować się nisko nad horyzontem lub nieznacznie pod nim. Po drugie w powietrzu muszą unosić się płaskie kryształki lodu. Co więcej, powierzchnie tych kryształków powinny być równoległe do powierzchni ziemi. W takich warunkach światło słoneczne odbijając się od kryształków lodu tworzy efektowny pionowy słup wyrastający ze Słońca.

Zjawisko proste, ale robiące niesamowite wrażenie. Wszystkim fiztaszkożercom życzymy zatem wielu spektakularnych słupów słonecznych, ale… chyba trzeba będzie na nie poczekać do następnej zimy, bo zjawisko to jest bardzo mrozolubne.

Więcej do poczytania:

 • Obrazek użytkownika krupinski
  O autorze:

  Michał Krupiński

  Redaktor naczelny fiztaszki.pl, kierownik Fiztasz Research Center
  Fiztaszkowiec doświadczalny. Na co dzień nanosi cienkie warstwy metali na wszystko co popadnie. Po godzinach pasjami oddaje się eksperymentom kawiarniano-kuchennym.