Jesteś tutaj

(Pół)totalny wir toroidalny

  

W piękną, słoneczną pogodę basen może przydać się nie tylko do pływania, ale również do eksperymentów fizycznych. Powyższy wideofiztaszek przedstawia jedno z najciekawszych doświadczeń, jakie można wykonać dysponując basenem pełnym czystej i spokojnej wody. Do szczęścia będą nam jeszcze potrzebne okrągły talerz oraz słoneczna i bezwietrzna pogoda. Eksperyment jest prosty, a zarazem niesamowity!

Zanim jednak obejrzycie film, zastanówmy się nad następującym zagadnieniem: Co się stanie jeśli zanurzymy okrągły talerz do połowy w wodzie, a następnie energicznym ruchem "pchniemy" nim wodę do przodu? Oczywiście, woda się poruszy i trochę zawiruje. Ale jak zawiruje!? Otóż okazuje się, że... a zresztą, zobaczcie sami!

Filmik niestety nie posiada wersji polskiej, ale jest wystarczająco jasny, żeby zrozumieć zagadnienie, nawet nie znając dobrze języka angielskiego. Zapraszamy do oglądania i komentowania. W razie problemów ze zrozumieniem, z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

Uwaga, aby wykonać doświadczenie nie trzeba posiadać basenu! Wystarczy również nieco większa wanna, co będzie znacznie prostszym rozwiązaniem, zważywszy na aktualną porę roku. Doświadczenie to może być zatem niezłym urozmaiceniem wieczornej (lub porannej) kąpieli. Zachęcamy do udokumentowania wirów filmikiem lub zdjęciami, a następnie przesłania ich do nas. Najlepsze z nich zamieścimy na stronie!

P.S. Film wyjaśnia również dlaczego wiry robią okrągłe cienie na dnie basenu.

Tags: 
woda
  • Obrazek użytkownika Tomasz Kazimierczak
    O autorze:

    Tomasz Kazimierczak

    Redaktor działu astro
    Astro-fiztaszkowiec kosmiczny. Już od dziecka wykazywał zainteresowanie do zgłębiania natury Wszechświata. Ta wrodzona ciekawość pchnęła go na studia astronomiczne oraz spowodowała, że kosmologia stała się jego podstawową dziedziną badań. Jednak nie oznacza to, że jego fiztaszki będą związane tylko z tą dziedziną astronomii.