Jesteś tutaj

Projekt największego na świecie teleskopu optycznego E-ELT dostał zielone światło!

 • E-ELT image
  E-ELT największy teleskop na świecie, jakiego budowę naukowcy mają planach. (fot. ESO www.eso.org)
 • E-ELT w porównaniu z wielkością człowieka (fot. ESO www.eso.org)
 • Cztery celujące wiązki laserowe z E-ELT - wizja artystyczna (fot. ESO www.eso.org)

Projekt największego na świecie teleskopu optycznego będącego w planach Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) dwa dni temu dostał zielone światło! Europejski Ekstremalnie Duży Teleskop (E-ELT), zgodnie z planami zacznie swoje obserwacje w 2024 roku, a jego powierzchnia zbierająca światło będzie miała 39 metrów średnicy.

Plan budowy E-ELT (European Extremely Large Telescope), po raz pierwszy został zatwierdzony w czerwcu 2012 roku, ale pod warunkiem, że zostanie osiągnięte 90% budżetu potrzebnego na budowę (około jednego miliarda euro). Ten warunek własnie został spełniony we wrześniu tego roku, kiedy to Polska zgodziła się dołączyć do ESO. Przeliczenie wszystkich zapewnionych funduszy na budowę zajęło jednak trochę czasu, dlatego oficjalny komunikat o zielonym świetle dla E-ELT ogłoszono w czwartek (4.12.2014).

ESO podzieliło budowę teleskopu na dwie fazy. W pierwszej fazie zostanie zbudowany oraz uruchomiony sam teleskop - pochłonie to 90% budżetu. Pozostałe 10% zostanie przeznaczone na drugą fazę, czyli rozwój i budowę mniej istotnych elementów należących do infrastruktury E-ELT. Powyższe zatwierdzenie dotyczy tylko pierwsze fazy budowy.

Zgodnie z planem teleskop zostanie postawiony na górze Cerro Armazones na pustyni Atacama w Chile, niedaleko teleskopu VLT (20 km), też należącego do ESO. Średnica lustra, a raczej powierzchni zbierającej światło (bo trudno tu mówić tu o jednym lustrze: 796 heksagonalnych elementów o średnicy 1,4 m)  będzie wynosić 39 m.

E-ELT w porównaniu z pozostałymi teleskopami

(źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Comparison_optical_telescope_primary_mirrors_PL.svg )

Więcej informacji:

 

 • Obrazek użytkownika Tomasz Kazimierczak
  O autorze:

  Tomasz Kazimierczak

  Redaktor działu astro
  Astro-fiztaszkowiec kosmiczny. Już od dziecka wykazywał zainteresowanie do zgłębiania natury Wszechświata. Ta wrodzona ciekawość pchnęła go na studia astronomiczne oraz spowodowała, że kosmologia stała się jego podstawową dziedziną badań. Jednak nie oznacza to, że jego fiztaszki będą związane tylko z tą dziedziną astronomii.