Jesteś tutaj

Nowa era lotów kosmicznych: pierwszy start Oriona!

Dzisiejszy lot Oriona był pierwszą od 42 lat podróżą statku zdolnego do transportu ludzi poza niską orbitę okołoziemską. Od czasu księżycowej misji Apollo 17 (17 grudnia 1972 roku!) załogowe loty odbywały się tylko do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Orion to załogowy statek kosmiczny amerykańskiej agencji NASA przeznaczony do wykonywania długotrwałych misji do celów położonych poza niską orbitą okołoziemską, jak planetoidy, Księżyc i Mars. Kapsuła załogowa o wysokości 3,4 metrów i podstawie 5 metrów jest w stanie zabrać na pokład od 4 do 6 astronautów. Jest o około 50% większa i oczywiście bardziej zaawansowana od swojego poprzednika Apollo, na którego projekcie bazuje.

Ilustracja przedstawia plan lotu, podczas którego zostały sprawdzone sprawdzane m. in. osłony termiczne (największe zbudowane do tej pory) i przeciw promieniowaniu kosmicznemu, spadochrony do lądowania. Test odbył się bez załogi. Statek osiągnął rekordową orbitę ponad 5800 km, pierwszy raz od czasu Appollo 17 wysłano statek zdolny przewozić ludzi. Po dwukrotnym okrążeniu Ziemi moduł załogowy Oriona wylądował szczęśliwie na Pacyfiku. Wejście w atmosferę odbyło się przy prędkością 32 tysięcy km/h, przez co kapsuła była narażona na temperaturę ponad 2000 stopni Celsjusza. W tej temperaturze wokół statku wytworzyła się plazma, co na ponad 2 minuty wstrzymało łączność z kontrolą lotu (spodziewano się tego efektu). Krytyczny był dwukrotny przelot przez Pas Van Allena, obszar zwiększonego promieniowania wokół Ziemi. 

 

Dzisiejszy lot zakończył się pełnym sukcesem, wszystkie systemy zadziałały poprawnie, co dobrze rokuje na przyszłość. Aby wysłać Oriona dalej, NASA pracuje nad ogromną rakietą Space Launch System (SLS). Obecne plany zakładają wyniesienie kapsuły Oriona przez SLS w 2018 roku, ponownie bez załogi. Pierwsza misja z załogą na pokładzie jest planowana na 2021 r. Celem pierwszych lotów SLS i Oriona będzie orbita Księżyca. Pierwsze załogowe misje na Marsa spodziewane są w latach trzydziestych XXI wieku.

Imponujący widok naszej planety z kamery na pokładzie Oriona. (fot. NASATV)

 

Tags: 
nasakosmos
  • Obrazek użytkownika piotrowski
    O autorze:

    Marcin Piotrowski

    Wydawca portalu fiztaszki.pl, webmaster, redaktor działu fresh science.
    Fiztaszki popija zawsze yerba mate. Mimo tego, że w pracy w laboratorium ma do czynienia z ekstremalnie niskimi temperaturami, nie przepada za terrere. Oprócz kuchennego eksperymentowania, zajmuje się fiztaszkowym webmasteringiem. Aktualnie bada czy fiztaszkowa fizyka działa tak samo w Australii.