Przyszło lato, kwiaty pachną, ludzie coraz śmielej porzucają klawiatury, by przejść się nad rzekę. Nawet ja. I co tam zobaczyłem? Świecące pupy. Świetlików, rzecz jasna. Tylko dlaczego one świecą? Diabeł tkwi w szczegółach...
Po raz pierwszy światło laserowe rozbłysło 16 maja 1960 roku. Lasery, początkowo niedoceniane, umożliwiły rozwój takich technologii jak współczesna telefonia czy Internet, bez których dziś nie wyobrażamy sobie świata. Warto poznać ciekawą historię odkrycia tego ważnego dla nas wynalazku.
Każdy zapewne słyszał o diamencie, który dzięki oszlifowaniu staje się brylantem. Oprócz radości sprawianej kobietom materiał ten ma także inne „praktyczniejsze” zastosowania, jednym z najnowszych jest wykorzystanie go do precyzyjnych pomiarów bardzo małych pól magnetycznych.
Przecież zarówno piana, jak i piwo składa się z tej samej substancji. Piwo wypełniające naszą szklankę może mieć różne kolory. Jednak nawet na tych najciemniejszych, piana jest zawsze biała. Dlaczego?
Warto zaglądać do muzeów, gdzie przy okazji podziwiania dzieł sztuki można sporo dowiedzieć się o fizyce widzenia i postrzegania kolorów. Przekonaj się na własne oczy, że proste doświadczenia można wykonywać wszędzie.
Czy można zobaczyć gołym okiem coś, czego normalnie nie widać? A i owszem. Trzeba tylko trochę wysilić wzrok. Tym razem uczymy jak zobaczyć polaryzację światła. Zrób z nami proste doświadczenie i przekonaj się, że potrafisz widzieć więcej!
Jesienne niebo pokryte chmurami wcale nie musi ograniczać "romantycznych" widoków. Może i nie zobaczymy gwiazd, ale czy zwróciliście uwagę, że nie tylko one zachęcająco do nas mrugają...