Jesteś tutaj

Wizyta w reaktorze jądrowym

W Świerku pod Warszawą działa jedyny w Polsce reaktor jadrowy - Maria. Odwiedziliśmy to miejsce podczas Dni otwartych organizowanych z okazji 60-lecia istnienia Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce, zatrudniający ponad tysiąc pracowników. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. NCBJ posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Ośrodek uczestniczy w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych oraz w pracach nad nowymi technologiami jądrowymi.

Ty też możesz odwiedzić Świerk! Instytut bierze udział w wielu wydarzeniach popularyzujących naukę i wiedzę, jak również umożliwia zwiedzanie reaktora dla zorganizowanych wycieczek. W każdym roku z takiej formy korzysta ponad 7 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  • Obrazek użytkownika jasiński
    O autorze:

    Maciej Jasiński

    Redaktor Fresh Science
    Fiztaszki układa za kierownicą UAZa lub w pociągu Jan Matejko relacji Gdańsk Główny - Warszawa Wschodnia. Pija dużo coca coli, śpi mało, mówi szybko.